Banka Hesap Numaralarımız

0 850 520 06 99

bilgi@webpaketal.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

BLOG
Anasayfa Blog Seo Formülü nedir ?

Seo Formülü nedir ?

26 Ocak 2019

Web sayfanızın ilk sayfada ve ilk sırada olması artık mucize değil.

SEO’nun Tek Bir Formülü Var Mıdır?

SEO ilk çıktığı günden beri sürekli olarak değişim göstermiştir. Bunun temel sebebi arama motorlarının algoritmalarının sürekli değişmesidir. Arama motorları da kullanıcıların faydasına olacak şekilde kendini sürekli güncellemektedir.

Günümüze geldiğimizde 200’den fazla SEO kriteri varken bir checklist gibi hepsini tek tek ve aynı şekilde uygulayarak yükselmiyor tabii ki siteler. Her kriterin kendi içinde değişik varyasyonları, süreçleri olabiliyor.

Bu değişik varyasyonlar ve süreçler de bambaşka ilerleyen SEO süreçlerini doğuruyor. Hiç yapmam dediğinizi yapıp yukarı çıkan kişileri duymuş olabilirsiniz. Evet. Temeller belki aynı ama binanın çatısını farklı tarzdan yapmışlar ve istedikleri kelimede birinci sıradalar.

Bu durumu aslında balık avlamaya benzetebiliriz

Dışarıda pek çok balıkçı var. Bazısı yem kullanır, bazısı kapan kurar, bazısı dinamit kullanır (siz dinamit kullanmayın). Kimisi oltayla kimisi ağ ile çıkar, kimisi sahilden kimisi kayıktan avlanır… Daha da uzatabiliriz.
Bu farklı yöntemlerin sonucunda farklı balıklar yakalanabiliyor. Yani sektörel olarak uygulanabilecek taktikler farklılık gösterebiliyor. Ya da daha zorlu kelimeler için ek önlemler şart oluyor. Örneğin bazı balıklar sahile gelmediği için kayıkla çıkmak zorunda olmak gibi.

Bu farklı sektörlere farklı yöntemlerle yapılan farklı çalışmalar aynı sonucu verebiliyor.

Bunda garipsenecek hiçbir durum yoktur. Pek çok farklı yöntem duymuşsunuzdur, duyacaksınızdır. Bu yöntemlerin kimisi uzun yoldan kimisi daha istikrarlı şekilde sizi yukarılara taşıyabilir.

Bu farklı SEO taktikleri aslında daha çok planlama ile alakalıdır. Sektörünüze, rekabetinize, ürününüze ve pazarlama stratejinize göre size özel bir yol oluşturup o yoldan ilerlemek gerekir. Aksi taktirde herkese uygulanan sizde işe yaramayabilir. Bu, o taktiği uygulayanların yanlış olduğunu göstermez.

Bu özel yolun belirlenmesinde bazı kriterler etkindir;

Araştırma, Tecrübe:

Elimizde bir proje varsa ve bu proje için planlama gerekiyorsa önce sektör hakkında derin araştırma yapmak gerekir. Derin araştırma ile sektörün rekabetini belirlemiş, anahtar kelimelerimizi çıkarmış ve rakiplerin ne durumda nasıl SEO yaptıklarını az-çok anlamış oluruz.
Bu aşamada tecrübe devreye girer ve sektör rakipleri, rekabet, anahtar kelime ve hedeflere göre bir strateji belirlenir. Makaleler, backlinkler, tanıtımlar… hepsinin nasıl yapılacağı kararlaştırılır.

Tecrübem yok derseniz de araştırma ve tahmin ile yola çıkabilirsiniz. Sonuçta kimse Webb seo uzmanı olarak doğmuyor. Bir şekilde tecrübe lazım.

Farklı varyasyonların kıyaslanması:

Diğer rakiplerimizi inceledik. Onların uyguladıkları yöntemleri az çok çözdük. Ancak o yöntemlerin aynısını uygulamak zorunda değiliz. Evet, onlarla rekabet edebilmek için benzer yöntemlerimiz olabilir. Ancak farklı varyasyonlar ortaya koymak, denemek ve daha kaliteli işler çıkarmak sizi her zaman ileri taşıyabilecek faaliyetlerdir.

Zaman ve şartlara göre değişim:

Kendimize özel SEO yöntemini uygularken bir diğer nokta ise durağan olmamaktır. Sürekli kendinizi ve rakiplerinizi gözden geçirmektir. Çünkü rakipleriniz yerinde durmayabilir. Bu çok doğaldır. Farklı yöntemler denerler, önünüze geçmek isterler, ya da sizi öne geçirmek istemezler.
Bu yüzden bazen bazı yöntemlerinizi değiştirmenizde sakınca olmayabilir. Sürekli aynı şekilde ilerlemek Google için de çok doğal olmayacaktır zaten.
Düzenli olarak farklı aksiyonlara girmek, bazen belki ciddi bir tasarım değişikliği, ya da sattığınız ürünlerde özel ve farklı bir kampanya ürünü, sektörünüze yakın ama sektörünüzden olmayan bazı kolay kelimelerde üste çıkmak ve oralarda belki bazı aksiyonlar denemek.
Bunlar Google’ın gözünde farklılıklar oluşturabilir ve sizin için faydalı olabilir.Bu yazı 420 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Uşak Diş Hekimi

26 Aralık 2019

Web Site Tasarımı

31 Ekim 2019

Özel Web Projesi

13 Mart 2019

WEBMASTER

12 Mart 2019

Google Adsense

26 Ocak 2019

Bizi Arayın 0 850 520 06 99

Bizi Arayın 0 850 520 06 99

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark İkitelli OSB Yıldız Teknopark binası kat:1 No:112 Başakşehir/İSTANBUL
0 850 520 06 99
bilgi@webpaketal.com

E-KATALOG

Ürünlerimiz ve diğer bilgilendirmelerimiz için E-Kataloğu inceleyiniz

Webpaketal I SEO I Webmaster

Copyright © 2000-2019 webpaketal.com, Her hakkı saklıdır. Webpaketal Basel Teknoloji Markasıdır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ