Banka Hesap Numaralarımız

0 850 520 06 99

bilgi@webpaketal.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

BLOG
Anasayfa Blog Sitenizde Satışı Arttırmanın Yolları

Sitenizde Satışı Arttırmanın Yolları

26 Ocak 2019

Uzun zamandan beri e-ticaret konusunda edinmiş olduğum tecrübelerimi sizinle paylaşmaya çalışıyorum.

E-Ticaret Sitenizde Satışı Arttırmanın Yolları

Uzun zamandan beri e-ticaret konusunda edinmiş olduğum tecrübelerimi sizinle paylaşmaya çalışıyorum fakat bugün için internet reklamcılığı ile ilgilenen kişilerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm e-ticaret sitelerinde satışları arttırmanın yollarını anlatacağım. Hem de satışlarınızı arttırmak için satış fiyatlarınızda indirim yapmak zorunda kalmadan, evet iddialı bir söz ama aktaracaklarımı uygulayarak siz de memnun edici sonuçlara ulaşacaksınız. Özellikle dikey e-ticaret site sahiplerinin ilgisini çekeceğini düşündüğüm konuyu 7 başlık altında aktaracağım.

1-) Alışveriş sepet uzunluğunu ve karmaşıklığını azaltın

Alışveriş sepeti uzunluğu ve gereksiz yere istenen bilgiler potansiyel satışları kaybetmenize yol açabilir. Bu aşamayı mümkün olduğunca az sayfa kullanarak tamamlayın ve özellikle 2 sayfadan fazla olmamasına dikkat edin. Şimdi yapmanız gereken işlem, alışveriş sepeti tamamlama sürecinde ziyaretçilerden istemiş olduğunuz bilgileri dikkatli bir şekilde gözden geçirerek gereksiz yere istenen bilgi formlarını kaldırın. Neden mi? Hemen bir örnekle anlatayım, kişilerin gerçekten iş telefonu numarasının istenmesi ya da e-posta adreslerini iki kez doğrulaması gerçekten gerekli mi? Bu uzun formaları ziyaretçilerden doldurmalarını isteyerek onların kaçıp gideceğini hiç düşünmüyor musunuz? Başka deyişle, hesap açtırmak için gittiğiniz bankadan verilen sayfalarca formu doldurmak sizin içinizden geliyor mu? Eminim şu an siz de bu taleplerin ne kadar gereksiz ve sıkıcı olduğunu düşünüyorsunuzdur. Her zaman kullanıcılara kolay ve hızlı alışveriş imkanı sunun, bunun için sitenize üye olmadan alışveriş imkanı sunmaya çalışın. Eğer kullanıcılar üye olmadan alışveriş yaparsalar ilk siparişlerinden hemen sonra üye olmalarını opsiyonel olarak sunarak üye olduklarında ek fırsatlardan yararlanabileceğini belirtebilirsiniz. Böylelikle hem satışlarınızı arttırabilir hem de neredeyse tüm sipariş verenleri üye yapabilirsiniz.

2-) Satın alma aşamasında ve öncesinde canlı destek servisi sunun

Ziyaretçilere satın alma aşamasında canlı destek servisi sunarak siparişlerini tamamlaması konusunda yardımcı olabilirsiniz. Tabii ki bu servisi sunabilmek için piyasada hazır paketler satan LivePerson.com ve ProvideSupport gibi firmalarla çalışmalısınız. Ortalama 100$ (YILLIK) gibi bir ücrete servisi kullanabiliyorsunuz. Alacağınız bu servis ile, sitenizin herhangi bir sayfasında uzun süre kalan veya neredeyse sitenizin tamamını gezmesine rağmen karar vermeyen bir ziyaretçiye destek davetiyesi göndererek olası bir soru işaretini düzeltebilir ya da satın almaya henüz karar veremeyen bir ziyaretçiyi ikna ederek satışın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu özelliklerin yanı sıra, canlı destek servisini sayfanızda ziyaretçilerin fark edebileceği bir bölüme koymalısınız. Böylelikle istedikleri zaman bu servis kullanmalarını sağlayarak destek almalarını kolaylaştırabilirsiniz. Etkili bir canlı destek servisi, satışlarınızın müthiş bir derecede artmasını sağlayacaktır.

3-) Ziyaretçilere sizi seçmeleri için gerçek bir sebep verin

Bu gerçekten ziyaretçilerinize eşsiz bir değer teklifi sağlamaktadır. Öncelikle bir düşünün, neden bir ziyaretçi rakiplerinizden değil de sizden alışveriş yapmalı? Siz de kendinizi bir ziyaretçi yerine koyarak bu şekilde düşünmeye çalışın. Ziyaretçilerinize her zaman etkili bir şekilde iletişim kurarak, neler düşündüklerini ve neler istediklerini öğrenmeye çalışın. En önemli konu da, rakiplerinizden farklı olmanızdır. Rakipleriyle aynı hizmeti ve teklifi sunan bir firmayı neden tercih etsinler ki? Değil mi? Şimdi tüm rakiplerini detaylı bir şekilde incele ve kendini farklı kılacak bir durum oluştur. Farklı imkanlar sunmaya çalışın. Örneğin, başka herhangi bir yerde bulamayacakları şeyler satın, başka yerde yaşamayacakları alışveriş deneyimini yaşatın ve başkalarının yarışamayacağı bir garanti sunarak farkınızı ortaya koyun. Bunların yanı sıra, sitenizde “Neden Biz” başlıklı bir sayfa oluşturarak ziyaretçilerin neden sizi tercih etmesi gerektiğini özetleyin.

4-) Online güvenlik sertifikanızı ve hacker safe benzeri mühürlerinizi gösterin

Her ne kadar online alışveriş telefon üzerinden yapılan alışverişten çok daha güvenli olsa da bazı durumlarda tanımadığı bir firmaya internet üzerinden kart bilgilerini vermekten endişelenen birçok kişi bulunmakta. Özellikle kimlik hırsızlığının artması ve TV’de çıkan haberlerin çoğalması da bunu etkilemekte. Olası bu endişeleri azaltmak için her e-ticaret sitesinin kullanmak zorunda olduğu güvenlik sertifikasının mührünü sitenizde gösterebilirsiniz. Mührü sadece ana sayfanızda değil, satın alma aşamasında bulunan tüm sayfaları koymayı kesinlikle unutmayın. Mührü koyacak yer ararken ziyaretçilerin görebileceği bir yerde olmasına özen gösterin ve kesinlikle sayfanın alt bölümüne eklemeyin. Bu güvenceyi sağlayarak satışlarınızda harikalar yaratabilirsiniz.

5-) Ziyaretçilerin satın alma davranışlarını etkilemek için müşteri yorumlarını kullanın

Açıkçası birçok e-ticaret sitesinin hala müşteri yorumlarına değer vermediklerini hayretler içerisinde izliyorum hatta bu e-ticaret sitelerin içinde “Çok Çeşitli Ürünler” kategorisinde hizmet veren büyük firmalar da bulunuyor. Emin olduğum şey ziyaretçilerin müşteri yorumları görmesi ürünün satılması konusunda büyük bir etki oluşturmakta. Buna kısaca sosyal güvence diyebiliriz. İnsanlar diğer insanlar tarafından etkilenir. Eğer ziyaretçiler bir ürün için yüksek memnuniyet ve olumlu yorumlar görürse, ürünü satın almak için daha fazla ilgi gösterecektir.

6-) Satın alma aşamasında alakalı ürünler önerin

Daha fazla ürün satmanın kolay yolu nedir? Tabii ki daha fazla kişiye ürün satmak değil, her bir kişiye daha fazla ürün satmaktır. Ortalama sipariş tutarını yükselterek pazarlama bütçenizi daha da kuvvetlendirebilir ve böylece iyi bir yatırım getirisine sahip olmuş olursunuz. Bu sonuca ulaşmak için yapacağınız en kolay işlem, ürün sayfalarında, satın alma aşamasında ve satış sonrasında alakalı ürünleri sergilemektir. Satışları hızlı bir şekilde arttırmak için, her ürününüz için ilgili düşündüğünüz ürünleri belirleyerek sayfalara ekleyebilirsiniz. Uzun vadeli bir çözüm için, bu ürünü alan ziyaretçiler bu ürünü de satın aldı şeklinde bir araç da hazırlayabilirsiniz. Bu öneriler ortalama sipariş tutarını artırmak için etkili olacaktır.

7-) Ürün listeleme ve arama sonuçlarını geliştirin

E-ticaret sitelerinin en önemli parçalarından biri de listeleme ve arama bölümleridir. Ziyaretçiler aradığı ürünü bulamazsa ya da düzgün bir şekilde listeleme yapamıyorsa, büyük olasılıkla başka sitelere yönlenecektir. Hem de başka bir site bulmak için yapacakları tek işlem Google arama sonucuna geri dönerek sizden sonra gelen rakibinizin sitesine girmek. Çok acımazsızca değil mi? Umarım bu örnek internet kullanıcısının sabırsızlığını ve aradığı ürünü hemen bulmak istediklerini net bir şekilde anlatıyordur.  Siz de bu konuda geliştirme yapabilmek için sıralama ve filtreleme seçenekleri sunmalısınız. Ziyaretçilerinize her zaman düşük fiyattan pahalıya ya da tam tersi ve filtreleme yapmasına izin verin. Örneğin, dizüstü bilgisayar arayan bir kişiye, fiyata göre sıralama ve bunun yanı sıraya markaya, işlemci hızına ve ekran boyutuna göre filtreleme imkanı sağlamalısınız. Böylelikle ziyaretçilerin tam olarak ne aradığını kolay ve hızlı bir şekilde göstererek satın alma davranışlarını etkileyebilirsiniz.Bu yazı 121 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Web Site Tasarımı

31 Ekim 2019

Özel Web Projesi

13 Mart 2019

WEBMASTER

12 Mart 2019

Seo Formülü nedir ?

26 Ocak 2019

Google Adsense

26 Ocak 2019

Bizi Arayın 0 850 520 06 99

Bizi Arayın 0 850 520 06 99

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark İkitelli OSB Yıldız Teknopark binası kat:1 No:112 Başakşehir/İSTANBUL
0 850 520 06 99
+90 276 222 08 96
bilgi@webpaketal.com

E-KATALOG

Ürünlerimiz ve diğer bilgilendirmelerimiz için E-Kataloğu inceleyiniz

Webpaketal I SEO I Webmaster

Copyright © 2000-2019 webpaketal.com, Her hakkı saklıdır. Webpaketal Basel Teknoloji Markasıdır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ